wiązary

Wiązary, dlaczego warto?

Kasmo – jako jedna z pierwszych firm w Polsce wprowadziliśmy do oferty wiązary dachowe, technologie konstrukcji drewnianych z użyciem płytek kolczastych. Wspomniana technologia nosi nazwę Mitek. Również firma która stworzyła i opatentowała swój sposób na łączenie konstrukcji nazywa się Mitek Industries i ma swoją siedzibę w USA. Od blisko 50 lat, wspomniana firma działa W Europie. Jako lider na rynku oferujący wiązary działamy we współpracy praktycznie od samego początku.

Czym są wiązary kratowe?

Wiązary kratowe, to rodzaj więźby dachowej. Przyjmuję się różne nazewnictwo, na przykład takie jak: dźwigary, kratownice, a dawniej były to bindry drewniane. Połączanie kilku lub kilkunastu desek, tworzących konstrukcję drewnianą z trójkątów to właśnie dźwigary kratowe. Poszczególne elementy, wiązarów czy dźwigarów dzielą się z reguły na: pasy górne, pasy dolne, krzyżulce i słupki, wiązary zrobione są zazwyczaj z wcześniej przygotowanych ostruganych desek o wymiarach 38 x 89 lub 38 x 140 mm albo bali 50 x 100 mm bądź 50 x 150 mm. Obecnie używana nazwa wiązarów, wzięła się ze sposobu łączenia węzłowego poszczególnych elementów. Kratownice łączy się za pomocą dwustronnie przybitych nakładek ze sklejki wodoodpornej mm lub perforowanych płytek stalowych (zwykle używa się płytek).

Podstawowe zalety technologii Mitek – wiązary kratowe:

  • W projekcie budowy niepotrzebne stają się słupy podporowe, dzięki czemu otrzymujemy swobodną organizację przestrzeni na poddaszu
  • Rozpiętość oferowanych przez nas konstrukcji sięga nawet do 30m pozwala na całkowitą dowolność ustawienia ścian wewnętrznych
  • Swobodny wybór oraz dobór optymalnego kształtu dachu – mamy duży wpływ na ergonomię budynku
  • Łącznie konstrukcji drewnianych w technologii Mitek pozwala na łatwy montaż instalacji, takich jak: oświetlenie, izolacja, elementy wentylacji.
  • Ergonomia tworzenia hal – drewniane konstrukcje hal sięgają do 24m bez podpór pośrednich
wiązary łódzkie Wiązary, dlaczego warto?
wiązary łódzkie

Wiązary obniżają koszty?

Odpowiednio zaprojektowane prefabrykowane konstrukcje drewniane mają duży wpływ na obniżenie kosztów całej inwestycji. Wspomniane pasy z których zbudowana jest więźba pozwalają na ograniczenie niepotrzebnych i kosztownych prac. Na przykład zastosowanie dolnego pasa wiązara jako konstrukcji stropu eliminuje koszt wylania stropu betonowego. Warto nadmienić, że materiał który jest wykorzystywany do tworzenia wiązarów to jedynie drewno. Przy stosunkowo niskich cenach drewna można projektować konstrukcje nawet o połowę tańsze od stalowych czy żelbetowych.
Z kolej więźby które produkujemy w technologii MiTek sprawiają, że zużywamy średnio o 20-30% mniej tarcicy w porównaniu do klasycznych więźb dachowych.

Wspomniana technologia posiada o wiele więcej zalet które postaramy się wam jeszcze przedstawić, w razie pytań zapraszamy do kontaktu. Oferujemy bardzo konkurencyjne ceny i wysoką jakoś wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *